Кугече пайрем нерген У. Хольмбергын возымыжо
...Марий-влак шке семынышт черкысе Пасха дене тӧр толшо пайремым пайремлат. Нуно тиде пайремым Кугече маныт, тудет южгунам икмыняр кече шуйна. Пайремын икымше кечыштыже еш вуй, утларакшым ешыж дене пырля, Кугече Юмылан кумалеш да суап ден пиалан илышым йодеш. Кпажне пайрем кочкыш ден ужашыжым тулышко катен шолат. Паасоненын мутшо почеш, Чорай ял 10-15 кудо гыч шогышо изирак ужаш-влаклан (когыльӧ пӧлка) шелылтеш, нуно пайремым посна-посна эртарат. Когыльє пєлкаш пурышо кажне сурт гыч ик еҥ, утларакшым - еш вуй, кая да сурт еда коштеш. Карт кугыза кажне суртышто кумалтышым эртара, тылеч вара, Агавайрем семынак, коҥгаште йӱлышӧ тулышко посна юмылан шолат.
Ий шулымо жапыште Ош Виче эҥер воктене илыше эрвел марий-влак эҥерышке мият да черым йоктарен колтат. Кызытсе жапыште тидын годым нимогай кумалтышым огыт эртаре. Самырык-влак веле лустра гыч ыштыме пел кынер кугыт курчакым эҥерыш шолат да маныт: «Таза лий! Пеленет серым налын кай!» Курчак дене пырля вынер лаштыкым да модыш-влакым шолат. Южо вере ий катышыш кок курчакым шындат, иктыжым кугыза маныт, весыжым – кува. Нуным муро да гармонь сем дене ужатен колтат. Сер воктечын пӧртылмӧ годым шеҥгек савырнен ончалаш ок лий. Тиде йўла марий ялым тӱрлӧ чер деч серлашаг виктаралтын. Нуно, мужедше-влакын ойлымышт почеш, шошо вӱд дене шарлат.
ХОЛЬМБЕРГ У. Религия черемис. Земледельческие и другие годовые праздники
...Празднуют марийцы, правда, по-своему, и величайший праздник православной церкви Пасху. Этот праздник называется «Большой день» (Кугу кече)* и продолжается иногда несколько дней. В первый день праздника глава семьи, обыкновенно вместе с семьей поминает бога Великого дня, у которого он просит всякого счастия и благословения. От каждого жертвенного блюда понемногу бросают в огонь очага. По словам Паасонена, деревня Чураево разделяется на небольшие участки по 10- 15 дворов {когыльо пӧлка), из которых каждый справляет праздник отдельно. Из каждого дома данного участка идет представитель, обычно домохозяин, и переходит из дома в дом. В каждом доме жрец совершает молитву, после чего, как и на празднике пашни, в огонь очага бросают жертву особому божеству.
Во время таяния льда восточные марийцы на р.Белой имеют еще обычай ходить на реку и спускать туда болезни. В настоящее время при этом не совершается никакого молитвенного обряда и не приносится никаких жертв. Только молодежь изготовляет из тряпок куклу (курчак) в пол-локтя величиной и бросает ее в воду со словами: «Будь здоров! Возьми с собой болезни!» Вместе с куклой бросают в воду также лоскуточки холста и игрушки. Некоторые сажают на льдину рядом две куклы, из которых одну называют стариком, другую старухой. Их провожают с песнями и игрой на гармони. При возвращении с берега нельзя оглядываться. Цель этого обряда заключается в том, чтобы защитить марийскую деревню от болезней, которые, по толкованию гадателей, переносятся при посредстве весенней воды...
* Кугу кече не означает православного праздника Пасхи, но время его празднования совпадает относительно с православной Пасхой. — Прим. ред. перевода.
ХОЛЬМБЕРГ У. Религия черемис. Земледельческие и другие годовые праздники (перевод с нем.). НРФ МарНИИ. Оп. 1. Д .91. Л Л 8-19.