9 апрель – Кӱседык пӧртылмӧ кече. Тиде кечын кӱседык-влак пӧртыл толыт да поч мучашыштышт вӱдым кондат.
Кӱрт пеҥгыдемме кече – тиде кече гыч кӱрт эрдене моткоч пеҥгыде лиеш.
Вынерым ошемдыме пытартыш кече – тиде кече деч вара вынерым ошемдыман огыл.
Реве нӧшмым ямдылыме (пелреве) кече – сайрак ревыжым нӧшмылан ойырыман, молыжым – кочкаш кодыман. Калык ой почеш,
тиде кечын нужгол (Кӱсӧ Юмо - Йомшеҥерын сынже) почшо дене ийым пудырта, а шӱльыгайык оҥай мурым мура: «Терым кудалте, орвам лук!»
Кӱседык кастене кычкыра гын, игече ояр лиеш.
9 апрель - День прилета чибиса. В этот день к нам прилетают чибисы и приносят на хвосте воду.
День затвердения наста. С этого дня и далее несколько дней наст по утрам будет особенно крепким.
Последний день беления холста. После этого дня холст белить нельзя.
Полурепница - в этот день отбирают годные репы для семян. По народному поверью, щука (бог Кӱсӧ-Йомшеҥер - бог подземных вод, тайных знаний, мудрости, богатства), в этот день разбивает лёд, а овсянка поет: "Слезай с саней, садись на телегу!"
Если вечером кричит чибис, погодя будет ясной.