21 февраль – Пӱкшерме шыркам колтымо кече. Тиде йӱдым (юзо йӱд), марий калык ой почеш, пӱкшерме шыркам колта. Чодыраш миен шыркам колтышо еҥ ӱмыр мучко пиалан лиеш, илышыжат улаҥеш.
Сорла кече. Тиде кечын 26 декабрьыште омса саҥга йыкышке керлме сорлам лукман, эрыктыман да пӱсемдыман. Кастене, пашам писын ыштыже да пӱсӧ лийже манын, тылзылан ончыктыман. Ӱдырамаш-влаклан тиде кечын Перке Юмо деч шурно перкем йодман.
Игече йӱштӧ шога гын, март леве лиеш. Пургыжта гын, идалык пӱкшан лиеш.
21 февраль - День цветения (опыления) орешника. В эту ночь (волшебная ночь), по народной молве мари, опыляется орешник. Кто пойдёт в эту ночь в лес и сможет увидеть цветение орешника, будет счастлив всю свою жизнь.
День серпа. В этот день нужно снять заткнутый в притолоку 26 декабря серп и показать месяцу, чтобы остро наточил. Женщинам в этот день нужно просить у Бога изобилия хорошего урожая.
Если погода холодная, март будет теплым. Если будет метельно, орехов будет много.