Келшымаш
+20 °С
Облачно
Марий йӱла
31 Декабря 2020, 21:00

11 февраль – Кугу Илыш Шочын Юмым, Вольык Ильяным жаплыме кече.

11 февраль – Кугу Илыш Шочын Юмым, Вольык Ильяным жаплыме кече.

11 февраль – Кугу Илыш Шочын Юмым, Вольык Ильяным жаплыме кече. Тиде кечын Кугу Илыш Шочын Юмо, айдеме сыным налын,
вашке шошо толшашым шижтарен, чодыра, пасула-олыкла да ялла мучко шиялтышым шоктен коштеш. Йӱштӧ кува-кугыза тидлан моткоч сырат, но вашке толшаш шошым садак чактарен огыт керт. Тиде кечын Кугу Илыш Шочын Юмо ден Вольык Ильян деч вольыкым аралаш йодман, тидын годым вольык ӱмбаке изишак вӱдым шыжыктыман.
Тиде кечын самырык вате-влаклан, ушкал таза лийже да сайын презылыже манын, мӱй пӱрым изишак подылман да, вольык мутым колыштшо манын, пелашыштым кӱнчыла тоя дене пералтыман. Тылеч вара ӱдырамаш-влак, ӱштервоштырым, тоям, сорлам але моло арверым кучен, уремышке лекшаш улыт. Лекмеке, нунылан Юмынӱдырым ойырыман. Тудет омытам чийышаш да ял йыр шогам (але плугым) шӱдырен савырнышаш. Моло ӱдырамаш-влак почешыже ошкылшаш улыт. Тиде йӱла илемым тӱрлӧ чер деч серлагаш виктаралтеш. Мутлан, тыгай йӱлам тыгак шедра чер шарлыме годым ыштеныт. Тылеч вара Кугу Илыш Шочын Юмо лийше (шордо, ӱшкыж сынан карам чийыше, кидешыже йыпым кучышо еҥ) Йӱштӧ кува дене кучедалшаш да тудым сеҥышаш. Тылеч вара изирак пайремым – тӱрлӧ модмаш-влакым эртарыман.
11 февраль - День почитания Бога Жизни (близок к Живе и Роду), Бога скота (близок к Велесу). В этот день Бог Жизни, приняв человеческий облик и играя на свирели, напоминая, что скоро придёт весна, ходит по лесам, полям и лугам. Старик Мороз и Старуха Мороз (у мари у Старика (Деда) Мороза есть жена Старуха (Бабушка) Мороз) этому сильно злятся, но отогнать весну не могут. В этот день у Бога Жизни (Илыш Шочын) и Бога скота (Вольык Ильян - Велес) нужно попросить защитить от мороза и хищных животных скот, при этом на скотину надо брызнуть немного воды.
В этот день молодым женам. чтобы корова была здоровой и родила здорового теленка, надо выпить немного медовухи, чтобы скотина была послушной, должны слегка побить мужа пряслицем. После этого женщинам нужно взять в руки метлу, палку, серп или другое орудие и выйти на улицу. Там нужно выбрать Дочь Неба (Бога). Она должна надеть на себя хомут, запрячься в соху и опахать селение волшебной бороздой. Другим женщинам нужно идти за сохой. Этот обряд делается для того, чтобы разные болезни обходили селение стороной. Например, мари деревню опахивали во время распространения оспы. После этого одевшийся Богом Жизни (Велесом, должен одеться в рогатую маску быга или лося, взять в руки копьё) человек должен сразиться с со Старухой Морозом. После победы на зимой нужно устроить небольшой праздник.