1 март – Кече Он ден Кече Авам жаплыме кече. Ожно тиде кечын ятыр вере У ийым вашлийыныт. Мутлан, акрет Римыште. Но ондакрак У ий тӱҥалтышлан 1 мартым огыл, а шошым кече ден йӱд иктӧр лийме жапым шотленыт. Тений тиде кече 20 мартлан логалеш.
Шошо тӱҥалтыш леве гын, куаныман огыл – ондала.
1 март - День почитания Князя (Отца) Солнца и Матери Солнца. В старину в этот день во многих странах отмечали Новый год. Например, в Древнем Риме. Но ещё в более ранне время Новый год отмечался не в 1 марта, а в день весеннего солнцестояния. В этом году весеннее солнцестояние попадает на 20 марта.
Если начало весны тёплое, не стоит радоваться - погода обманет.