3 шошо/март – Шошо ага арверым тергыме кече.
Изигек кайыкым (шурныгочшо, шӱльыгайык, шӱльывоч) жаплыме кече.
Тиде кечылан изигек чоҥештен толеш гын, шошо вашке толеш. Но тудет тиде кечын моткоч шуен толеш.
3 март - День починки сохи и плуга.
Если в этот день прилетит овсянка, весна будет ранней. Но такое случается крайне редко.