3 кӱсӧ/июнь – Йытыным ӱдымӧ кече. Ик ой почеш, йытыным 31 майыштак ӱдаш тӱҥалман, вес ой почеш – 2 июньышто. Тидын годым ӱдыр-влаклан ӱпыштым, йытын сай кушшо манын, пуныман огыл. Кастене ӱдыр-влаклан, йытын сайын кушшо манын, кум корно ушнымаште погыныман да йытыным тулен, йытын шӱртым шӱдырен модман. Тидым ыштат гын, нуно пиалан лийыт. Тиде кечын, кияр сайын кушшо манын, йыраҥышке йыдалым кудалтыман.
Пызле сайын пеледеш гын, йытын сайын кушкеш. Тиде кече йӱран гын, шыже йӱран лиеш.
3 июнь - День посева льна. По одной версии, лён нужно посеять ещё 31 мая, по другой - 2 июня, по третьей - в этот день. Во время сева девушкам, чтобы лён вырос высоким, нужно распустить волосы. Чтобы лён рос хорошо, девушкам вечером нужно собраться на перекрёстке дорог и делать вид, что они прядут льняные нити. если сделают это, будут счастливы. В этот день, чтобы огурцы росли хорошо, нужно бросить в огород лапоть.
Если рябина цветёт пышно, лён уродится. Если этот день дождливый, осень будет дождливым.