27 у ий/январь – Вольыкым жаплыме да вӱтам эрыктыме кече. Ушкал-шорыклан тиде кечынкеч ик шултыш уиндым пукшыман. Казамат мондыман огыл. Имне шӱльӧ печеньым йӧрата, а сӧсна - тувыртыш когыльым . Чыве, лудо, комбо - шыдаҥ ден рисым.Немыч чыве (кӱрка) тек немыч пурсам кочшо.
Тылзе йыр тӱтыра коеш гын, пургыж лектеш. Тылзе яндар огыл гын, лум лумеш. Шӱдыр-влак чолган йӱлат гын, йӱштӧ лиеш. Пушеҥгеш пӧрш возеш гын, левыкта. Эрдене корак кычкыра гын, (лум кандарым ӱмбакыжк шолыза) поран але пургыж лиеш.
27 январь - День домашних животных, день наведения порядка в сарае. В этот день корове и овцам надо дать хотя бы по кусочку хлеба. Козу тоже не надо забывать. Лошадь любит овсяное печенье, а свинья - вареники. Куры, утки и гуси - пшеницу и рис. А немецкая курица (индюк) пусть ест немецкий горох (бобы).
Если вокруг луны виден туманный круг, будет метель. Если луна бледна, будет снегопад. Если звёзды яркие,будет холодно. На деревьях иней - жди оттепели. Утром каркает ворона - (запустите в неё снегом) будет вьюга и метель.